نوع مقاله : علمی_ پژوهشی

نویسنده

دکترای تخصصی

چکیده

سرعت حیرت انگیز اینترنت و گسترش فضای مجازی، فرهنگی جدید را در دودهه اخیر پدید آورده است که می‌توان نشانه‌های آن را در تحولات مختلف جهان دید. در فضای جدید جهانی، گروههای اجتماعی، برای آغاز و به انجام رساندن اهداف اجتماعی-فرهنگی خود از ابزار جدیدی مانند فیس بوک، توئیتر، تلگرام، و سایر اپلیکیشن‌های مشابه استفاده می‌کنند کما اینکه نمودِ این تحولات در اعتراضات مصر، بر ضد حاکمیت وقت قابل مشاهده بود. از طرف دیگر سیاستمداران نیز با توییتر و فیس بوک ارتباطات وسیعی گرفته‌اند بطوریکه به باور بسیاری از محققان، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل وارد فاز جدیدی از شکل ارتباطات شده که ما در این مقاله میزان درونی شدن فرهنگ جدید ارتباطی و هماوردی آن با روابط بین‌المللی فرهنگی می‌پردازیم. سوال اصلی این مقاله اینگونه مطرح می‌شود که شبکه‌های اجتماعی اینترنتی و روابط بین‌الملل فرهنگی در چه ابعادی می‌توانند با یکدیگر همگرایی داشته باشند؟ فرضیه ما اینگونه بیان می‌شود که تحولات اخیر در خاورمیانه و برخی دیگر از کشورهای جهان نشان داد که فضای مجازی بعنوان ابزاری جدید در جهت تغییر و اصلاح نظام‌های سیاسی تاثیرگذار است لذا این تاثیرگذاری می‌تواند در آینده روابط بین‌الملل خاصه حوزه فرهنگ پررنگ‌تر در نظر گرفته شود و نتیجه‌گیری ما نیز می‌تواند اینگونه بیان شود که ورود شبکه‌های اجتماعی اینترنتی در تحولات جهانی هم موجب هویت‌زائی و هم هویت‌زدایی شده است اما بی‌شک در آینده جهانی می‌تواند تاثیرات بیشتری بگذارد و به نوعی همگرایی سنتی جهانی را به نفع خود تغییر دهد. روش تحقیق ما نیز تحلیلی-توصیفی است.

کلیدواژه‌ها

عنوان مقاله [English]

Social networks and Convergence between world Developments with International Cultural Relations

نویسنده [English]

  • Ziauddin Sabouri

Member of the board of directors and secretary of the Iranian Association for International Relations

چکیده [English]

The Internet as a new communication technology, unlike other media that went a long way, quickly moved on and became an influential media player globally.
This communication technology is also today an important part of the foreign policy and international relations.
Riots and protests around the world confirm this claim. Politicians have become widespread with Twitter and Facebook, and political sciences and international relations have entered new phase of the communications.
This paper asks how cyberspace and current and future developments in internal dimensions and international cultural relations can be compatible with each other.
The hypothesis of this article is that recent developments in the Middle East and some other countries in the world have shown that cyberspace is a new tool for changing and reforming political systems.
This impact can be considered in the future of international relations, especially in the field of the culture.
Our research methodology is analytic and descriptive in this paper.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Cyberspace
  • Social Networking
  • New Developments
  • International Cultural Relations
  • Globalization